BEBEKLERDE DEVİT 3 VE FERROSANAL KULLANIMI

Soru-Cevap Bilgisi  

 

fatma 25 Ocak 2012, saat: 09:44

 
oğlum 8 aylık.Doktorumuzun devit-3 kullanmamı söyledi Ancak ben damlanın kullanımına çok dikkat etmedim.Damlayı bebeğime çok nadir verdim.Bebeğimin dişinin 1 tanesi çıktı,tek başına ayakta duruyor,bir kaç adım atıyor.Çok şükür bir hastalığımızda olmadı. Benim sorum bu damla kullanılmadığında bebeklerinde dişlerinde çürüme gözüktüğünü söylediler.Bu doğru mu ve kullanmamış olmamın oğluma ne kadar zararı olur ve devit-3 damlasının arada ki farkı kapatma amaçlı damla sayısını arttırmalımıyım ? teşekkür ederim...

 

 

Cevap:Dr.Ahmet Nedim 

Merhabalar

Anne sütünde D vitamini yeterli miktarda bulunmadığından anne sütüne ek olarak devit -3 kullanımı bebeğinizin kemik ve diş gelişimine katkıda bulunacaktır.Şu ana kadar düzensiz kullanmanız bebeğinizde diş ve kemik gelişiminde geriliğe neden olabilirdi, fakat söylediğinize göre bebeğiniz diş çıkarmış ve adım atmaya başlamış,bu durumda pek bir sorun görünmüyor.Demeki şu ana kadar aldığı vitamin ve güneş ışığıyla ,vitamin eksikliği oluşmamış ama buu demek değildir ki kullanmamaya devam edin, günde 4 damla devit-3 kullananız bebeğinizin diş ve kemik gelişimine katkı sağlayacaktır.Bazı günlerde damlayı  unutmanız, pek bir sorun yaatmayacatır.

 

 

zehra nur 16 Ocak 2012, saat: 17:16

iyi günler..benim kızım 21 gün erken doğdu. doktorumuz devit3 yerine 1yaşına kadar multitabs damla verdi.6. ayından sonra polivit veriyorum 1/2 ölçek.ama 10. ayımızı doldurduk hala dişimiz yok.acaba polivit yerine devit3 damla versem dişlerine ve yürümesine etkisi olurmu hala emeklemiyoruz çünkü.günde kaç damla vermeliyim teşekkürler
 
 

 

Cevap:Dr.Ahmet Nedim 

Merhabalar

Normal gelişimi olan çocuklarda diş çıkarma süreci 12 ay ve sonrasını bulabilir.Üstelik sizin çocuk erken doğduğundan bu süre 13 ayı da bulabilir.Polivit vermeye devam edin,çocuğunuzda ek bir hastalık yok ise aile hekiminize danışarak dozu 1 ölçeğe kadar çıkarabilirsiniz,bunun dışında ek olarak devit3 vermenize gerek yoktur.Unutmayınki d vitamini dozunu fazla arttırdığınızda çocuğunuza yarardan çok zarar verecektir.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

hikmet 17 Ocak 2012, saat: 02:36

bebeğimiz 40 günlük sağlık ocağında devit 3 verilmesi gerekiyor denildi ama hiç bir eczanede bulamadık ve şuanda da toplatıldığını duyduk doğruluğu nedir ve devit yerine sanasol kullanıyoruz herhangi bi sakıncası var mıdır?

 

 

Cevap:Dr.Ahmet Nedim 

Merhabalar 

Sanasol şurup bir multivitamin kompleksidir. İçerisinde D vitamini de bulunduğundan Devit 3 yerine kullanılabilir. 0-6 yaş çocuklarda günlük 1 ölçek kullanılması önerilir. Kullanımında bir sakınca yoktur.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

arzu 02 Ocak 2012, saat: 16:35

 
merhaba doktor kizima santafer damla verdi bir damla demis az degilmi kullanimi nasil olmali acaba suan 5 aylik ne yapmam gerekiyor ben yurt disinda yasiyorum burda doktorlar baska seyler soyluyor ilaci gelirken getirmistim

 

Cevap:Dr.Ahmet Nedim 

Merhabalar 

Santafer damla demir içeren bir damladır. Zamanında doğan bebekler için 4. aydan itibaren kilogram başına birer damla olarak kullanılır. 2 yaşına kadar devam edilmesi uygun olur. Kansızlık olması durumunda dozu arttırılabilir. 

Bir damla olarak kullanılması yetersiz olacaktır.Tekrardan hekiminize başvurup hatayı düzeltmenizi öneririm.

 

 

 

 

meryem 20 Aralık 2011, saat: 15:31

merhaba benim 4 aylık bir kızım var sağlıkocağindan demir ve kandamlası verdiler ikisini birden versem bir sakıncası varmıdır birde kızım çok uyuyor bu nomalmidir şimdiden teşekkürler.
 

Cevap:Dr.Ahmet Nedim 

Merhabalar 

demir ve kan damlası dediğiniz ilacın ticari isimlerini öğrenebiirmiyim.

 

 

 

 

Şenay 17 Aralık 2011, saat: 16:02

bizim doktorumuz 2. haftadan itibaren 4 damla, devid 3 vermişti sabah 2, akşam 2 damla, sağlık ocağı günde 3 damla demişti, fakat 2. aylık kontrolde 6 damlaya çıkardı vitamini, neden bukadar arttırdı, bir sakıncası varmı, gelişimi normal devam ediyor.
 
 

Cevap:Dr.Ahmet Nedim 

Merhabalar 

Bebeklerde D vitamini 2 hafta ile 2 yaş arasında kullanılır. Bu dönem içerisinde çocuğunuzda ek bir patoloji yoksa 3 er damla olarak başlanan d vitamini doktorunuz gerekli gördüğü durumda 6 damlaya çıkabilir,özellikle kış aylarında güneş ışıklarının etkisi azaldığından ,bebeklerin güneşten aldığı vitamin oranı o oranda azalır.Bu dönemlerde vitamin dozu arttırılabilinir.

 

 

 

 

nevin 08 Aralık 2011, saat: 23:57

 
merhabalar bebeğim 36 haftalık doğdu 18 gün yogun bakımda kaldı .dogumsal hipotiroidi var .levotıron kullanıyorum ayrıca ilk başlarda kan değerleinde hgb değeri normal iken son testte düşük çıktı.ferrum damlaya başladım .günde 5 damla veriyorum.devit3 ten günde 3 damla veriyorum.devit3 ve ferrum damla yı birlikte kullanmakta bi sakınca varmı?

Cevap: Dr. Ahmet Nedim 

merhabalar öncelikle geçmiş olsun, doğumsal hipotiroidiyi erken farketmeniz ve tedavisine başlamanız sizin açınızdan sevindirici bir durum.Levotiron tedavisine hiç ara vermeden devam edin.

Ferrum ve Devit-3 ün birlikte kullanımında bir sakınca yoktur, devam edebilirsiniz.

Çocuğunuzun hemoglobin(Hgb) değerindeki düşüşü, doktorunuz muhtemelen demir eksikliğine bağladığından ferrum tedavisine başlamış şimdilik 1 yaşına kadar 5 damla ile devam edilecek 1 yaşından sonra gerekli görülürse,doktorunuzunda onayıyla 20 damlaya kadar yükseltilebilinir.

 

 

 

 

 

 

merve 29 Kasım 2011, saat: 18:49

 

saglık ocagındaki hemşiremiz 15 gunlukken başlayın dedi eczacımız 2 aydan önce anne sutu alan bebege hiç birşey vermenize gerek yok diyerek vitamini aldırmadı ne yamamgerek bebegim şuan 18 gunluk (12 kasım 2011 de doğdu)ve biz anne sutu dışında sadece gaz damlası verdik zinko

Cevap: Dr. Ahmet Nedim 

Merhaba,Bebeklerde devit 3 kullanımı 2 hafta ile 2 yaş arasında günlük 3 er damla olarak önerilmektedir. Anne sütünde D vitamini yeterli miktarda bulunmadığından anne sütüne ek olarak devit -3 kullanımı bebeğinizin kemik ve diş gelişimine katkıda bulunacaktır.

 

 

 

Dahili Çocuk Hastalıkları Arzu 
Soru: Bebeğimiz:
merhaba
bebeklerde devit-3 kullanımı benim bebeğime günde 3 damla ile başlanıldı... fakat şimdi 6 aylık oldu peki damlada herhangi bir arttırıma gidecekmiyiz.... 4-5 damla verdiğimde oldu... bildiğim kadarıyla anne sütü ve güneştende demir alabiliyor bebekler... bu damlayı bazen unuttuğum zamanlarda oldu bebek niçin önemli bir risk taşırmı....kemiklerinde bir problem teşkil edermi......birde santafer adıyla bir kan damlası kullanıyoruz oda aç karnına 4 damla onunla ilgili bilgi verebilirseniz...teşekkürler...

15:29
Cevaplayan: Uzm.Dr. Mustafa AYDIN  
Cevap:  
Merhaba, devit–3 damlanın arttırılması gerekmemektedir, günde 3 damla olarak devam edilmesi uygundur. Ancak bebeğiniz 6 aylık olduğuna göre devit–3 damla yerine her gün günde bir ölçek multivitamin şurup alması da aynı şekilde günde 400 Ü D vitamini desteği sağlayacaktır. Bazı günler 4–5 damla vermenizin bir sakıncası olmaz, premature bebeklere günde 5 damla öneriyoruz. Düzenli vermeye çalışınız, ancak arada unuttuğunuz bir gün ciddi bir sorun teşkil etmez. D vitamini anne sütünde yeterince bulunmadığından dolayı kemik ve diş gelişiminin desteklenmesi amacı ile önerilmektedir. Özellikle premature doğan bebeklerde, yeterince güneş ışığı göremeyen iklimlerde ve konutlarda yaşayan, ayrıca kış öncesi doğan bebeklerde D vitamini desteği daha da önem kazanmaktadır. Çünkü D vitaminin vücutta sentezlenmesinde güneş ışınlarının etkisi vardır. D vitamini desteğini 1–2 yıl kadar alması uygun olur. Ancak demir elementinin güneş ışınları ile ilgisi yoktur. Aynı şekilde özellikle premature bebekler olmak üzere bütün bebeklere demir desteği verilmelidir. Santafer damla demir içeren bir damladır. Zamanında doğan bebekler için 4. aydan itibaren kilo başına birer damla destek dozudur. 2 yaşına kadar devam edilmesi uygun olur. Kansızlık olması durumunda dozu arttırılabilir. Dr. Mustafa Aydın Saygılarımla.

15:28
Cevap:  
merhaba
bebeklerin anne sütü ile beslendiğinde, ilk bir yaşda, ek olarak günde 400 ünite D vitaminine ihtiyaçları olduğunu kabul ederiz. dolayısı ile yenidoğan ile 11 aylık bebek arasında doz açısından bir farklılık olmaz. D vit 3 damlanın 3 damlasında 400 ünite D vitamini var. bazı günler unutmanızın veya bazen 4-5 damla vermenizin herhangi bir kötü etkisi olmaz. diğer verilen ilaç ise demir. ülkemizde kansızlık (anemi) sık olduğundan ve bu da genellikle demir eksikliğinden kaynaklandığından (daha çok düşük sosyoekonomik grupta) tüm çocuklara 6 ay ile bir yaş arasında demir verilir. bunun yan etkisi dişleri boyamasıdır. ayrıca ateşli hastalık esnasında iki hafta kullanılmaması önerilir

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !